2021 SRRC Singlet Award Winners

-- Submitted by “Karen Kidwell” <karenrhoffman@hotmail.com>

Established in 2001, the Elite Singlet Award is given to runners who run an age-graded qualifying time for various racing distances. Since its inception, nearly 100 individual club members have received this award. The following list includes qualifiers at in-person races in both 2020 and 2021. If a runner ran at least one in both years, their total was adjusted by two. I’ll begin with the newest members of this elite club:

à         Sam Dannenbring

à         Alexandra Sciocchetti

à         Thomas Nolan

à         Matthew Kidwell

Repeat offenders include:

à         Paul Kinsey, 2 years

à         Caroline Carson, 2 years

à         Mike Wood, 3 years

à         Mary Wells, 5 years

à         Dave Ryan, 7 years

à         Tami Beall, 8 years

à         Lanore Bergenske, 10 years

à         Robyn Petrusha, 10 years

Congratulations!

 

2020 SRRC Singlet Award Winners

NO ONE was recognized in 2020 due to COVID-19.

 

2019 SRRC Singlet Award Winners

-- Submitted by “Karen Kidwell” <karenrhoffman@hotmail.com>

Since the Elite Singlet Award was established in 2001, over 90 club members have run qualifying times. This year, instead of making a list of each runner's qualifying races, I thought it would be fun to share the number of years each runner has qualified and the year they ran their first singlet time.

· First timers:

à         Caroline Carson

à         Chris Wehan

à         Kelly Nichols

· Repeat Recipients:

à         Mike Wood (2 years, 2016)

à         Bob Peck (3 years, 2015)

à         Cody Thompson (4 years, 2010)

à         Dave Ryan (5 years, 2015)

à         Tami Beall (7 years, 2001)

à         Lanore Bergenske (8 years, 2012)

à         Robyn Petrusha (9 years, 2008)

 

2018 SRRC Singlet Award Winners

-- Submitted by “Karen Kidwell” <karenrhoffman@hotmail.com>

Bob Peck (1): Hammond Trail 5K

Brent Ritschel (1): Patrick’s Point 10K

Mary Wells (1): Patrick’s Point 10K

Cedar Smith (1): Avenue Half

Kellen O’Neill (1): 4th of July 5K

John Zinselmeir (2): Resolution Run 5K, Patrick’s Point 5K

Paul Kinsey (2): Resolution Run 5K, Avenue Half

Mariah Smither (2): Patrick’s Point 10K, Avenue 10K

Pam Naylor (2): 4th of July 5K, Blue Lake 10K

Robyn Petrusha (5): Resolution Run 5K, Foggy Bottom 4 Mile, Masters 10K, Avenue Half, Atalanta 5 Mile

Aaron Campbell (5): 4th of July 5K, Blue Lake 10K, Humboldt Redwoods Half, Arcata Bottoms 8 Mile, Fish Hatchery 4 Mile

Dave Ryan (8): Resolution Run 5K, Patrick’s Point 10K, Foggy Bottom 10 Mile, Fortuna Rodeo 5K, Blue Lake 10K, Humboldt Redwoods Half, Fish Hatchery 2 Mile, Fish Hatchery 4 Mile

Lanore Bergenske (9): Patrick’s Point 10K, Foggy Bottom 10 Mile, Masters 10K, Avenue 10K, Fortuna Rodeo 5K, Sand Dollar Shuffle 5 Mile, Blue Lake 10K, Hammond Trail Half, Arcata Bottoms 8 Mile

Tami Beall (12): Resolution Run 5K, Patrick’s Point 10K, Foggy Bottom 10 Mile, Masters 10K, Avenue Marathon, Atalanta 5 Mile, Fortuna Rodeo 5K, Sand Dollar Shuffle 5 Mile, Blue Lake 10K, Hammond Trail Half, Arcata Bottoms 8 Mile, Fish Hatchery 4 Mile

Congratulations to each of our winners! Thank you for being such an inspiration to us all! If you’re interested in earning your own singlet time, the chart is available on the club website.

 

2017 SRRC Singlet Award Winners

-- Submitted by “Karen Kidwell” <karenrhoffman@hotmail.com>

Sheri Culver (1): Fortuna Rodeo 5K

Paul Kinsey (1): Arcata Bottoms 8 Mile

Tom Davies (1): Patrick’s Point 10K

Ben Davenport (2): Fortuna Rodeo 5K, Blue Lake 10K

Robyn Petrusha (1): Humboldt Redwoods ½

Brandon Day (1): Patrick’s Point 10K

Cyril Carl (1): Foggy Bottom 4 Mile

Cedar Smith (2): Avenue Half, Humboldt Redwoods ½

Brent Ritschel (2): Fourth of July 5K, Fortuna Rodeo 5K

Kellen O’Neill (3): Patrick’s Point 10K, Fourth of July 5K, Blue Lake 5K

Aaron Campbell (4): Patrick’s Point 5K, Foggy Bottom 10 Mile, Avenue Marathon, Humboldt Redwoods ½

Tami Beall (5): Patrick’s Point 10K, Foggy Bottom 10 Mile, Avenue Marathon, Atalanta 5 Mile, Fish Hatchery 4 Mile

Lanore Bergenske (6): Patrick’s Point 10K, Foggy Bottom 4 Mile, Avenue Marathon, Atalanta 5 Mile, Hammond Trail Half, Humboldt Redwoods Marathon

John Zinselmeir (7): Patrick’s Point 5K, Foggy Bottom 10 Mile, Hammond Hill 5K, Fourth of July 5K, Blue Lake 10K, Hammond Trail 5K, Humboldt Redwoods ½

Mary Wells (9): Patrick’s Point 10K, Foggy Bottom 4 Mile, Hammond Hill 5K, Avenue 10K, Atalanta 5 Mile, Fourth of July 5K, Blue Lake 10K, Humboldt Redwoods 5K, Fish Hatchery 4 Mile

Dave Ryan (10): Patrick’s Point 10K, Foggy Bottom 10 Mile, Hammond Hill 5K, Fourth of July 5K, Fortuna Rodeo 5K, Blue Lake 10K, Hammond Trail 5K, Humboldt Redwoods ½, Arcata Bottoms 8 Mile, Fish Hatchery 4 Mile

 

2016 SRRC Singlet Award Winners

-- Submitted by “Karen Kidwell” <karenrhoffman@hotmail.com>

Kathleen Brubaker (1): Humboldt Redwoods 5K

Mike Wood (1): Humboldt Redwoods 5K

Brent Ritschel (1): Avenue of the Giants Marathon

Jeff Haag (1): Sand Dollar Shuffle

Liz Black (1): Fortuna Rodeo 5K

Morgin Coonfield (1): Sand Dollar Shuffle

Ben Stern (1): Humboldt Redwoods Half Marathon

Yoshi Uemura (2): Hammond Hill 5K and Blue Lake 5K

Laura McNulty (2): Foggy Bottom 10 Mile and Arcata Marsh 5K

Kellen O’Neill (2): Arcata Marsh 5K and Hatchery 4 Mile

Brandon Day (3): Patrick’s Point 5K, Avenue 10K, and Humboldt Redwoods Half Marathon

Dave Ryan (4): Hammond Hill 5K, Arcata Marsh 5K, Blue Lake 10K, and Hatchery 4 Mile

Mary Wells (4): Avenue 10K, Dow’s Prairie 10K adjusted time, Sand Dollar Shuffle, and Hammond Trail 5K

John Zinselmeir (6): Patrick’s Point 5K, Hammond Hill 5K, Sand Dollar Shuffle, Hammond Trail 5K, Blue Lake 5K, and Hatchery 4 Mile

Lanore Bergenske (6): Patrick’s Point 10K, Hammond Hill 5K, Hammond Trail Half Marathon, Humboldt Redwoods Half Marathon, and Arcata Bottoms 8 Mile

Tami Beall (12): Foggy Bottom 10 Mile, Avenue Half Marathon, Atalanta 8K, Dow’s Prairie 10K adjusted time, Fortuna Rodeo 5K, Sand Dollar Shuffle, Hammond Trail Half Marathon, Blue Lake 10K, Humboldt Redwoods Marathon, Arcata Bottoms 8 Mile, and Blue Lake 4 Mile

 

2015 SRRC Singlet Awards:

Submitted by “Karen Kidwell” <karenrhoffman@hotmail.com>

        Intro: Each year, the singlet award is given to exceptionally fast runners, those whose times exceed the 75th percentile when compared to age group world records. Most of us are used to recognizing these people only from the back as they race off ahead of us, so today I’d like to try something different. As I read off their name, I’d like them to please stand up so we can get a chance to see what they look like from the front. Please remain standing and hold applause until the end.

        We have a lot of first-time singlet award winners this year, so I’ll start with them:

Ben Stern (1) -- Humboldt Redwoods Half. He’s also the new course record holder of the Grasshopper Peak race.

John Crackel (1) -- Arcata Marsh 5K.

Kellen O’Neill (1) -- Arcata Marsh 5K. Kellen is also an exceptional high school athlete and placed 21st at the state XC meet in November. He is our youngest singlet recipient this year.

Imogene Carson (1) -- Avenue Half. At this race, she was the second of almost 800 females across the finish line.

Dave Ryan (2) -- Arcata Marsh 5K and Blue Lake 10K. Last year, Dave won his first circuit division title, breaking Yoshi’s 13 year winning streak.

Bob Peck (4) -- Hour Run 400m, Hammond Hill 5K, Marsh 5K, Fortuna Rodeo 5K. Bob is the lone runner this year to earn a singlet both on and off the track.

 

Now for the veterans:

 

Tami Beall (2) -- Foggy Bottom 10 Miler, Atalanta 5 Mile.

Jason Lewis (2) -- Foggy Bottom 4 Miler, Fortuna Rodeo 5K. Jason was the overall winner in both of these and several other races.

Robyn Petrusha (2) -- Sequoia Park 2 Miler, Waterfront Run.

Reed Richard (3) -- Avenue Half, Masters 10K, Blue Lake 10K. Reed is so fast that he managed to get lost on the Waterfront run and STILL win it.

Morgin Coonfield (3) -- Rodeo 5K, Hammond Trail Half, Hatchery 2 Miler. Morgin is another exceptional high school runner, placing 2nd in the entire state of California at the final XC meet in November.

Yoshi Uemura (3) -- Foggy Bottom 4 Miler, Hammond Hill 5K, Hammond Trail Half. Yoshi has won a singlet thirteen of the last fifteen years.

John Zinselmeir (3) -- Patrick’s Point 5K, Masters 10K, Hammond Hill 5K. John is the only person on today’s list who has won the singlet every year since the award’s inception in 2001.

Brandon Day (4) -- Patrick’s Point 10K, Foggy Bottom 10 Mile, Humboldt Redwoods Half, Arcata Bottoms 8 Mile. Even though Brandon officially moved out of the area in August, he must enjoy beating all of us enough that he still makes an occasional appearance to rack up more singlet races.

Laura McNulty (5) -- Patrick’s Point 5K, Atalanta 5 Mile, Waterfront 5 Mile, Arcata Bottoms 8 Mile, Foggy Bottom 10 Mile. Despite taking a hiatus mid-season for knee surgery, it appears nothing slows this lady down.

Mary Wells (6) -- Patrick’s Point 10K, Foggy Bottom 10Mile, Masters 10K, Avenue 10K, Rodeo 5K, Humboldt Redwoods 5K. Mary beat the singlet criteria in every eligible race she ran this year.

Lanore Bergenske(9) -- Patrick’s Point 10K, Foggy Bottom 10Mile, Masters 10K, Avenue Marathon, Atalanta 5 Mile, Rodeo 5K, Waterfront 5 Mile, Humboldt Redwoods Half, Arcata Bottoms 8 Mile. In addition to running more qualifying races than everyone else this year, Lanore was the only runner to qualify with a marathon time. With qualifying times in the 5K, the marathon, and every single distance in between, she is truly one of the club’s most exceptional runners.

 

Congratulations to each of our winners! Thank you for being such an inspiration to us all! If you’re interested in earning your own singlet time, the chart is available on the club website.

 

2014 SRRC Singlet Awards:

Compiled by “Sherry Myers” <dlsmyers@suddenlink.net>

(Written in blue = SRRC members)

Patrick’s Point

   5K

John Zinselmeir (M66)       19:11 (target=22:21)

Laura McNulty (F46)        18:43 (target=21:18)

   10K

Morgin Coonfield (F16)      38:17 (target=41:11)

Sequoia Park

   2M

Katie Hunter (F27)         12:18 (target=12:18)

Lanore Bergenske (F56)      12.34 (target=15:06)

   5.3M: none

Foggy Bottom

   10M

Brandon Day (M33)          57:10 (target=58:00)

Reed Richard (M45)         1:01:20 (target=1:04:30)

Lanore Bergenske (F56)      1:14:04 (target=1:21:00)

   4M

Jason Lewis (M27)          21:38 (target=22:24)

Laura McNulty (F46)        24:10 (target=27:43)

   2M: none

Master’s Run

   10K

John Zinselmeir (M66)       40:00 (target=46:32)

Laura McNulty (F46)        38:43 (target=44:20)

Hour Run

   400m

Thomas Nolan (M20)         52:54 (target=52:53)

   1M: none

Avenue of the Giants

   Marathon

Austin Huff (M24)          2:34:13 (target=2:43:45)

Lanore Bergenske (F56)      3:45:17 (target=3:49:16)

   ½ Marathon

Reed Richard (M45)         1:23:08 (target=1:25:36)

Cedar Smith (F32)          1:29:17 (target=1:29:36)

   10K: none

Atalanta

   5M

Laura McNulty (F46)        31:08 (target=35:15)

Chloe Pigg (F16)           31:08 (target=32:00)

Robyn Petrusha (F50)       33:16 (target=37:00)

Tami Beall (F46)           33:20 (target=35:15)

   2M: none

Dow’s Prairie Run

   6M

Laura McNulty (F47)        41:06 (target=44:12)

Dave Ryan (M57)            42:12 (target=42:38)

Yoshi Uemura (M59)         42:28 (target=42:38)

Lanore Bergenske (F56)      44:22 (target=49:06)

Fourth of July

   5K

Scott Pinske (M24)         15:53 (target=17:00)

Ed Lopez (M24)             16:06 (target=17:00)

Thomas Sanchez (M25)       17:03 (target=17:00)

Michael Rice (M47)         18:28 (target=18:54)

Morgin Coonfield (F16)      19:34 (target=19:30)

John Zinselmeir (M66)       19:43 (target=22:21)

Fortuna Rodeo 5K

   5K

Cedar Smith (F32)          18:43 (target=19:30)

Greg Goldsmith (M52)       19:34 (target=19:39)

Sanddollar Shuffle Run

   5M

John Zinselmeir (M66)       32:23 (target=37:00)

Jeff Haag (M55)            33:50 (target=33:52)

Lanore Bergenske (F56)      35:52 (target=39:15)

Hammond Trail Run

   ½ Marathon

Reed Richard (M46)         1:22:43 (target=1:25:36)

Morgin Coonfield (F16)      1:28:32 (target=1:29:36)

Blue Lake

   5K

Tasha Souza (F45)          20:55 (target=21:18)

   10K

John Zinselmeir (M66)       39:26 (target=46:32)

Humboldt Redwoods

   Marathon: none

   ½ Marathon

Austin Huff (M25-29)       1:08:55 (target=1:17:00)

Benjamin Stern (M20-24)     1:10:55 (target=1:17:00)

Brandon Day (M30-34)       1:13:50 (target=1:17:00)

Edgar Lopez De Anda (M20-24) 1:16:04 (target=1:17:00)

Reed Richard (M45-49)       1:21:43 (target=1:25:36)

Michael Rice (M45-49)       1:24:47 (target=1:25:36)

Emma Lundberg (F20-24)      1:25:49 (target=1:29:36)

Lanore Bergenske (F55-59)   1:38:14 (target=1:48:00)

   5K

Tasha Souza (F45-49)       20:56 (target=21:18)

Arcata Bottoms Run

   8M

Cedar Smith (F32)          51:50 (target=52:38)

John Zinselmeir (M66)       51:51 (target=1:00:29)

Laura McNulty (F47)        53:15 (target=57:45)

Blue Lake Fish Hatchery Run

   2M

Morgin Coonfield (F17)      12:11 (target=12:18)

   4M

John Zinselmeir (M67)       25:14 (target=29:12)

Laura McNulty (F47)        25:46 (target=27:43)

 

2013 SRRC Singlet Awards:

Compiled by “Sherry Myers” <dlsmyers@suddenlink.net>

(Written in blue = SRRC members)

Patrick’s Point

   5K

John Zinselmeir (65)       20.32

Morgin Coonfield (15)       19.12

   10K

Lanore Bergenske (55)       43.39

Debbie Stamper (58)        48.15

Sequoia Park

   2M

Mike Mulderig (60)         13.18

Lanore Bergenske (55)       12.39

   5.3M

John Zinselmeir (65)       36.24

Lanore Bergenske (55)       38.40

Foggy Bottom

   10M

Nico Arquelles (25)        56.0

Robert Gustas (23)         57.40

John Zinselmeir (65)       67.48

Cedar Smith (32)           63.22

Lanore Bergenske (55)       70.06

   4M

Brian Quilty (23)          20.54

Jason Lewis (27)           21.21

Hunter Daniel (25)         21.01

Jessie Cronin (24)         22.05

Laura Chapman (50)         28.03

   2M: none

Master’s Run

   10K

John Zinselmeir (65)       39.37

Lanore Bergenske (55)       44.24

Portia Matheson (65)       60.46

Hour Run

   400m: none

   1M

Laura Chapman (50)         6.25

Marlene Allen (57)         7.23

Avenue of the Giants

   Marathon

Austin Huff (23)           2.40.57

   ½ Marathon: none

   10K

Lanore Bergenske (55)       43.42

Eureka Waterfront Run

   5M

Laura McNulty (46)         33.19

Lanore Bergenske (55)       35.46

   2M

Lanore Bergenske (55)       13.13

Atalanta

   5M

Laura McNulty (46)         31.40

Nina Carson (23)           32.0

Robyn Petrusha (49)        35.14

   2M: none

Dow’s Prairie Run

   6M: none

Fourth of July

   5K

Ed Lopez (23)              16.30

Alex Dodd (32)             16.34

Morgin Coonfield (15)       18.52

Lanore Bergenske (55)       21.17

Laura McNulty (45)         19.23

Cedar Smith (45)           19.41

Clam Beach

   5K

Laura McNulty (45)         19.23

Laura Chapman (50)         22.33

Hammond Trail Run

   ½ Marathon

Laura McNulty (45)         1:32.42

Sanddollar Shuffle Run

   5M

Jason Lewis (27)           27.27

Lanore Bergenske (56)       34.41

Laura McNulty (46)         33.23

Blue Lake

   5K

Laura McNulty (46)         19.45

   10K

Reed Richard (45)          37.34

Humboldt Redwoods

   Marathon: none

   ½ Marathon

Brandon Day (30-34)        1.16.48

Reed Richard (45-49)       1.20.27

Laura McNulty  (45-49)      1.32.11

Lanore Bergenske (55-59)    1.36.22

   5K: none

Arcata Bottoms Run

   8M

Jacob Potter (20)          46.05

Mike Rice (46)             49.05

Reed Richard (45)          49.08

Laura McNulty (46)         51.15

Blue Lake Fish Hatchery Run

   2M: none

   4M

Alex Dodd (31)             21.46

Brandon Day (33)           22.09

John Zinselmeir (65)       39.37

Morgin Coonfield (16)       23.50

 

2012 SRRC Singlet Awards:

Compiled by “Sherry Myers” <dlsmyers@suddenlink.net>

(Written in blue = SRRC members)

Patrick’s Point

        5K

John Zinselmeir (M64)       19:47

Laura McNulty (F44)        18:04

Mary Wells (F57)           21:01

        10K

Jim Rebenack (M27)         34:59

Lanore Bergenske (F54)      45:11

Chris Hamer (F56)          46:32

Sequoia Park - None

Foggy Bottoms

        10Mile

Jim Rebenack (M27)         54:03

Cedar Smith (F31)          1:03.01

Lanore Bergenske (F54)      1:16.40

        4Mile

Jason Lewis (M26)          21:55

John Zinselmeir (M64)       24:45

        2Mile - None

Masters 10K

Lanore Bergenske (F54)      45:03

Chris Hamer (F56)          48:41

Berit Meyer (F54)          51:03

Avenue of the Giants

        Marathon - None

        ½ Marathon

Cody Thompson (M35)        1:16:24

Greg Goldsmith (M50)       1:28:46

        10K

John Zinselmeir (M64)       41:57

Eureka Waterfront 5 Mile

Cody Thompson (M35)        27:43

Alex Dodd (M31)            28:17

Laura McNulty (F44)        32:18

        2Mile - None

Atalanta  5 Mile

Laura McNulty (F44)        31:39

Laura Chapman (F49)        34:59

Mary Wells (F57)           36:05

        2Mile - None

Dow’s Prairie Run 6 Mile - None

4th of July 5K

Jason Lewis (M26)          16:54

John Zinselmeir (M64)       19:16

Chloe Pigg (F14)           19:18

Laura McNulty (F44)        19:18

Clam Beach 5K

Cedar Smith (F31)          18:14

Mary Wells (F57)           36:05

Hammond Trail ½ Marathon

Jason Lewis (M26)          1:16:56

Lanore Bergenske (F54)      1:38:48

Blue Lake

        10K

Reed Richard (M44)         36:38

Greg Goldsmith (M50)       39:20

Megan Rolland (F24)        39:51

Mary Wells (F57)           45:32

HRM

Marathon, ½ Marathon - none

        5K

Robert Gustas (M22)        16:21

Denise Walker-Brown (F42)   20:33

Mary Wells (F57)           22:40

Arcata Bottoms - None

Blue Lake Fish Hatchery Run

        2 Mile

Lanore Bergenske (F54)      14:27

        4 Mile

Jason Lewis (M26)          22:01

Alex Dodd (M32)            22:07

Megan Rolland (F24)        23:38

Morgin Coonfield (F15)      24:54

Lanore Bergenske (F54)      14:27

 

2011 SRRC Singlet Awards:

Compiled by “Sherry Myers” <dlsmyers@suddenlink.net>

(Written in blue = SRRC members)

Patricks Point 5K

Reed Richard (M42)         17.20

Laura McNulty (F43)        18.24

Ken Ball (M60)             19.56

Patricks Point 10K

Cody Thompson (M33)        35.30

John Zinselmeir (M63)       38.29

Foggy Bottoms 4Mile

Chloe Pigg (F13)           24.03

Laura McNulty (F43)        24.50

Foggy Bottoms 10Mile

John Zinselmeir (M63)       65.24

Cherie Lawrence (F36)       65.59

Cedar Smith (F30)          64.46

Masters 10K

Reed Richard (M42)         36.17

Laura McNulty (F43)        39.31

Yoshi Uemura (M56)         41.32

Chris Hamer (F55)          50.01

Ave of the Giants Marathon

Todd Braje (M34)           2.45

Ave of the Giants 1/2 Marathon

Janean Guest (F55)         1.32

Dow's Prairie 10K

Jim Rebeback (M27)         33.33

Jason Lewis (M25)          35.21

Cody Thompson (M30)        35.25

Reed Richard (M42)         36.34

John Zinselmeir (M63)       38.21

Laura McNulty (F43)        40.49

Chris Hamer (F55)          47.58

Dow's Prairie 2 mile

Sara Davis (F14)           11.09

4th of July 5K

Jason Lewis (M25)          16.33

Scott Pinske (M21)         16.38

John Zinselmeir (M63)       18.54

Laura McNulty (F43)        19.09

Fortuna Rodeo 5K

Jason Lewis (M25)          16.57

Amy Bergenske (F34)        19.22

Chris Hamer (F55)          23.15

Clam Beach Challenge 5K

Daniel Hunter (M24)        16.53

Jason Lewis (M25)          16.36

Megan Rolland (F22)        17.51

John Zinselmeir (M63)       18.43

Laura McNulty (F43)        19.01

Chris Hamer (F55)          22.39

Hammond Trail 1/2 Marathon

Chris Hamer (F55)          1.42.09

Hammond Trail 3 mile

Melanie Richard (F40)       20.04

Blue Lake Swan Run 5K

Laura McNulty (F43)        18.39

Humboldt Redwoods 1/2 Marathon

Kam Nelson-Knisley (F34)    1.19.59

Reed Richard (M43)         1.20.53

Joanne Harper (F43)        1.22.04

Laura McNulty (F44)        1.24.15

Arcata Bottoms 8 mile

Megan Rolland (F22)        48.36

Laura McNulty (F43)        50.22

Chris Hamer (F55)          62.42

Arcata Bottoms 3 mile (5K stats?)

Kevin McTague (M17)        16.15

Daniel Hunter (M24)        16.12

John Zinselmeir (M63)       17.58

Greg Goldsmith (M50)       18.15

Melanie Richard (F40)       20.23

Blue Lake Fish Hatchery 4M

Greg Goldsmith (M50)       24.58

 

2010 SRRC Singlet Awards:

Compiled by “Marlene Allen” <allens@humboldt1.com>

(TTB = Time To Beat)

(Written in blue = SRRC members)

Patrick’s Point 5K:

Jason Lewis         M24 16:21    TTB 17:00

John Zinselmeir     M62 18:40    TTB 21:00

Barry Milender      M55 19:37    TTB 20:00

Laura McNulty       F42 20:02    TTB 20:30

Patrick’s Point 10K:

Cody Thompson       M32 34:40    TTB 35:30

Yoshi Umeura        M55 41:21    TTB 41:45

Chris Hamer         F54 45:32    TTB 47:15

Sequoia Park 2M:

Sopagne Eap         F28 10:55    TTB 11:50

Foggy Bottom Milk Run 4.1M:

Jason Lewis         M24 21:44    TTB22:30

Cody Thompson       M32 22:06    TTB22:30

Daniel Hunter       M22 22:07    TTB 22:30

Reed Richard        M41 23:06    TTB 23:15

John Zinselmeir     M62 24:33    TTB 28:00

Yoshi Uemura        M55 25:36    TTB 26:30

Laura McNulty       F42 25:33    TTB 27:00

Robyn Petrusha      F45 25:57    TTB 28:15

Foggy Bottom Milk Run 2M:

Chloe Pigg          F12 11:02    TTB 11:50

Master’s 10K:

Reed Richard        M41 36:39    TTB 36:45

Yoshi Uemura        M55 40:40    TTB 41:45

Laura McNulty       F42 40:04    TTB 42:45

Chris Hamer         F54 46:59    TTB 47:15

Hour Run Track 1M:

Jurgen Giessel      M73 7:56     TTB 8:00

Hour Run Track 400 meter:

Jeff Haag           M50 1:04     TTB 1:04

Ave of the Giants ½ Marathon:

Laura McNulty       F42 1:29:41  TTB 1:33:00

Ave of the Giants 10K:

Cody Thompson       M32 35:30    TTB 35:30

Barry Milender      M55 39:50    TTB 41:45

Yoshi Uumura        M55 41:44    TTB 41:45

Atalanta’s Victory Run 5M:

Kam Nelson-Kinsley  F33 29:22    TTB 32:00

Christine Mateer    F48 34:42    TTB 35:15

4th of July 5K:

Jason Lewis         M24 16:27    TTB 17:00

Scott Pinske        M20 16:35    TTB 17:00

Chloe Pigg          F12 17:55    TTB 19:30

Yoshi Uemura        M55 19:24    TTB 20:00

Laura McNulty       F42 19:34    TTB 20:30

Barry Milender      M55 19:43    TTB 20:00

Christine Mateer    F48 20:53    TTB 21:30

Clam Beach Challenge 5K:

Laura McNulty       F42 19:18    TTB 20:30

Yoshi Uemura        M55 19:57    TTB 20:00

John Zinselmeir     M62 20:41    TTB 21:00

Chris Hamer         F54 22:41    TTB 22:45

Hammond Trail ½ Marathon:

Jason Lewis         M24 1:16     TTB 1:17

Cody Thompson       M32 1:16     TTB 1:17

Andrea Wright       F49 1:28     TTB 1:38

James Washington    M54 1:28     TTB 1:28

Barry Milender      M55 1:31     TTB 1:32

Chris Hamer         F54 1:43     TTB 1:43

Blue Lake Swan Run 10K:

Reed Richard        M41 36:22    TTB 36:45

John Zinselmeir     M62 38:44    TTB 43:30

Sand Dollar Shuffle 5M:

John Zinselmeir     M62 50:37    TTB 57:45

Humboldt Redwoods Marathon:

Roxanne Woodhouse   F47 3:11     TTB 3:24

Humboldt Redwoods ½ Marathon:

Cody Thompson       M32 1:17     TTB 1:17

Megan Roland        F22 1:18     TTB 1:21

Humboldt Redwoods 5K:

Yoshi Uemura        M55 19:34    TTB 20:00

Barry Milender      M55 19:56    TTB 20:00

Arcata Bottoms 8M:

John Zinselmeir     M62 50:37    TTB 57:45

Blue Lake Fish Hatchery 4M:

Cody Thompson       M32 21:40    TTB 22:30

Robin O’Connell     M18 21:40    TTB 22:30

Reed Richard        M41 22:41    TTB 23:15

Yoshi Uemura        M55 25:20    TTB 26:30

John Zinselmeir     M62 26:09    TTB 28:00

 

2009 SRRC Singlet Awards:

Compiled by Marlene Allen <allens@humboldt1.com>

Patrick’s Point 10K:

Todd Braje           M32  34:56

John Zinselmeir      M61  38:18

Chris Hamer          F53  45:39

Sequoia Park 5.1M:

John Zinselmeir      M61  34:07

Foggy Bottom Milk Run 4.1M:

Matt Creason         M32  22:24

Scott Pesch          M42  22:41

Robyn Petrusha       F44  26:27

Chris Hamer          F52  1:16:14

Foggy Bottom Milk Run 2M:

Chloe Pigg           F11  11:38

Master’s 10K:

John Zinselmeir      M61  38:43

Chris Zinselmeir     F53  45:51

Hour Run Track 1M:

Chloe Pigg           F11  5:38

Ave of the Giants Marathon:

Roxanne Woodhouse    F46  3:20:16

Ave of the Giants ½ Marathon:

Matt Creason         M32  1:16:22

Joanne Harper        F41  1:27:16

Ave of the Giants 10K:

David Keniston       M55  41:43

Dows Prairie 10K:

Matt Creason         M32  33:51

Kyle Louv           M20  35:19

John Zinselmeir      M61  39:04

Chris Hamer          F53  45:49

Atalanta’s Victory Run 5M:

Christine Mateer     F47  35:04

4th of July 5K:

Jason Lewis          M23  16:55

John Zinselmeir      M61  18:25

Christine Mateer     F47  20:31

Connie Rowden        F51  21:52

Chris Hamer          F52  22:40

Clam Beach Challenge 5K:

Chris Hamer          F53  22:14

Hammond Trail ½ Marathon:

Matt Creason         M32  1:14

Chris Hamer          F53  1:42

Blue Lake Swan Run 10K:

John Zinselmeir      M60  39:24

Matt Creason         M32  35:27

Humboldt Redwoods ½ Marathon:

Matt Creason         M32  1:14:55

Humboldt Redwoods 5K:

Yoshi Uemura         M54  19:37

Arcata Bottoms 8M:

Cody Thompson        M32  46:33

Chris Hamer          F53  1:00:39

Blue Lake Fish Hatchery 4M:

Todd Braje           M33  21:58

Sopagna Eap          F28  23:08

John Zinselmeir      M62  24:08

Yoshi Uemura         M55  25:51

 

2008 SRRC Singlet Awards:

Patrick’s Point 10K:

Chris Binschus       M25  34:27

Eric Malain          M18  34:29

Steve Kilroy         M21  34:42

Scott Pesch          M41  34:46

Ian McDougall        M19  34:56

John Zinselmeir      M60  37:59

Chris Hamer          F52  45:24

Portia Matheson      F60  51:44

Sequoia Park 5.1M:

John Zinselmeir      M60  34:46

Foggy Bottom Milk Run 10M:

Chris Binchus        M25  55:49

Scott Pesch          M41  56:32

Rick James           M21  57:22

Chris Hamer          F52  1:16:14

Foggy Bottom Milk Run 4.1M:

Liz Black           F49  28:05

Master’s 10K:

John Zinselmeir      M60  39:27

Chris Hamer          F52  46:45

Portia Matheson      F60  53:49

Hour Run Track 1M:

Yoshi Umeura         M53  5:36

Jurgen Giessel       M71  7:35

Ave of the Giants ½ Marathon:

Joanne Harper        F40  1:27:16

Dows Prairie 10K:

John Zinselmeir      M60  39:10

Yoshi Uemura         M53  39:35

Chris Hamer          F52  46:03

Atalanta’s Victory Run 5M:

Chris Hamer          F53  36:21

4th of July 5K:

Yoshi Uemura         M53  19:01

John Zinselmeir      M60  19:16

Clam Beach Challenge:

None

Hammond Trail ½ Marathon:

Todd Braje           M32  1:14:25

James Washington     M52  1:19:20

Blue Lake Swan Run 10K:

John Zinselmeir      M60  37:59

Christine Mateer     F46  42:41

Humboldt Redwoods Marathon:

Todd Braje           M32  2:40:46

Humboldt Redwoods ½ Marathon:

Chris Schille        M42  1:12:21

Billy Morris         M43  1:15:05

Jesse Plummer        M29  1:15:49

John Zinselmeir      M61  1:24:30

Robyn Petrusha       F44  1:32:51

Chris Hamer          F52  1:39:03

Humboldt Redwoods 5K:

Jared Hilligoss      M15  16:49

Yoshi Uemura         M54  18:13

Cyril Carl           M61  20:35

Arcata Bottoms 8M:

Billy Morris         M43  44:32

James Washington     M52  50:09

John Zinselmeir      M61  54:00

Chris Hamer          F52  1:01:56

Blue Lake Fish Hatchery 4M:

Todd Braje           M32  21:36

Matt Creason         M32  22:27

John Zinselmeir      M61  23:56

Jared Hilligoss      M15  24:11

Chris Hamer          F53  28:06

 

2007 SRRC Singlet Awards:

Chris Hamer

Billy Morris

Scott Pesch

Yoshi Uemura

James Washington

John Zinselmeir

 

2006 SRRC Singlet Awards:

Dillon Ayers

Reed Elmore

Jurgen Giessel

Chris Hamer

Karen Kelley-Day

Portia Matheson

Yoshi Uemura

Mary Wells

John Zinselmeir

 

2005 SRRC Singlet Awards:

Jurgen Giessel

Chris Hamer

Karen Kelley-Day

Bob Thompson

Yoshi Uemura

Yasmine White

John Zinselmeir

 

2004 SRRC Singlet Awards:

Dolores Bergman

Jurgen Giessel

Chris Hamer

Karen Kelley-Day

Lynn Lawrence

Billy Morris

Yoshi Uemura

John Zinselmeir

 

2003 SRRC Singlet Awards:

Jurgen Giessel

Yoshi Uemura

John Zinselmeir

 

2002 SRRC Singlet Awards:

Phil Erath

Jurgen Giessel

Chris Hamer

Karen Kelley-Day

Bob Thompson

Yoshi Uemura

James Washington

John Zinselmeir

 

2001 SRRC Singlet Awards:

Jurgen Giessel

Chris Hamer

Tami Jaegel

Karen Kelley-Day

Billy Morris

Yoshi Uemura

Jack West

John Zinselmeir